Pracownia konserwatorska Makkon została założona w lutym 2015 roku przez Annę Urbańską-Makulec, dyplomowanego konserwatora tkanin z wieloletnim doświadczeniem. Od tego czasu firma zrealizowała wiele różnorodnych projektów, m.in. konserwację wielkoformatowych tkanin ściennych z Zamku w Łańcucie, prace badawczo-konserwatorskie pozostałości tkanin grobowych z Zamku w Malborku, konserwację cywilnych ubrań więźniarskich z Muzeum Auschwitz-Birkenau, kierowanie pracami konserwatorskimi przy dwóch XVII-w. tapiseriach z Muzeum Narodowego w Kielcach czy konserwację umbraculum - parasola papieskiego z Klasztoru OO. Dominikanów w Gdańsku.

Firma Makkon  wielokrotnie współpracowała z Międzyuczelnianym Instytutem Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W przypadku dużych projektów budujemy profesjonalny zespół złożony z dyplomowanych konserwatorów tkanin lub, w razie potrzeby, również konserwatorów innych specjalności. Zarówno duże realizacje, jak i indywidualne zlecenia są traktowane z takim samym zaangażowaniem i starannością. 

 

 

Anna Urbańska 

Dyplom mgr sztuki o specjalności konserwacja i restauracja tkanin zabytkowych uzyskała w 2001 r. na Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, w Katedrze Konserwacji i Restauracji Tkanin Zabytkowych. W 2011 ukończyła studia podyplomowe “Dokumentacja zabytków tekstylnych” na Politechnice Łódzkiej.
Od 2018 pracuje w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi (w l. 2018-2020 Kierownik Działu Konserwacji). Poprzednio pracowała w Katedrze Konserwacji i Restauracji Tkanin Zabytkowych ASP w Warszawie (asystent i wykładowca w l. 2009-2017) oraz w Pracowni konserwacji tkanin Muzeum Narodowego w Warszawie (l. 2001-2005)


Linki do informacji prasowych o naszej działalności